Zimowe Ptakoliczenie

Zimowa pora może budzić skojarzenia z cichym światem przyrody skrytym pod białą kołderką śnieżnego puchu. Uważny przyrodnik nie pozwoli jednak uśpić zmysłu obserwacji

Zimowe Ptakoliczenie

 

Zapraszamy do liczenia ptaków zimujących wokół nas!

Zimowa pora może budzić skojarzenia z cichym światem przyrody skrytym pod białą kołderką śnieżnego puchu. Uważny przyrodnik nie pozwoli jednak uśpić zmysłu obserwacji – na pewno nie na darmo! Warto poszukiwać świadectw przemian natury, śladów bytności zwierząt, pamiątek po minionych porach roku i znaków przyszłych metamorfoz. Szczególnie zachęcamy do obserwacji ptaków!

Po raz kolejny Nadbużański Park Krajobrazowy włącza się i zachęca do udziału w  koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków akcję Zimowego Ptakoliczenia.

 

Zimowe liczenie ptaków w parkach i ogrodach

Co roku w ostatni weekend stycznia wytrwali ptasi obserwatorzy udają się w teren by liczyć ptaki w parkach, ogrodach i przy domach – czyli zimujące blisko człowieka. Zapraszamy do przyłączenia się do wycieczek, które odbędą się także w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym. Będziemy podglądać oraz dzięki informacjom i ciekawostkom – lepiej poznawać naszych skrzydlatych sąsiadów. Dzięki zebranym w całym kraju informacjom dowiemy się, jakie ptaki są najliczniej o tej porze spotykane w parkach i ogrodach. Być może uda się nam wychwycić jakieś ciekawe zjawiska, wyjątkowe dla tego roku.

 

 

Zapraszamy miłośników przyrody na spotkanie na temat ptaków – w środę 16 stycznia w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. J. Lelewela, ul. Słowackiego 6 oraz przyrodniczy spacer –  w niedzielę 27 stycznia o godz. 11:30 - zbiórka koło fontanny przy Rynku. Wycieczka w zależności od warunków pogodowych będzie trwała 1-2 godz.


Zapraszamy na wycieczki!

 

Szczegółowe informacje będą pojawiały się na stronie internetowej MZPK-NPK (parkiotwock.pl) oraz OTOP (otop.org.pl). Zachęcamy innych organizatorów Ptakoliczenia z innych punktów NPK do przesyłania informacji o swoich wycieczkach (edukacja.npk@gmail.com). Zapraszamy również szkoły do zamawiania podobnych przyrodniczych spacerów oraz warsztatów o ptakach w dni nauki szkolnej.

 


 

My się zimy nie boimy!

Zimą ptaki poszukują dodatkowego źródła pokarmu i schronienia w pobliżu naszych siedzib – blisko człowieka – zwiększa to nasze szanse na udaną obserwację.

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że pozostają płochliwe, ostrożne i ciche, a ponadto oszczędzają energię i większość czasu spędzają skulone gdzieś na gałęzi. Ta wskazówka może wydawać się utrudnieniem, ale po zastanowieniu można znaleźć w niej pozytywne aspekty. Pozwala nam typować miejsca pobytu kryjących się ptaków – będą szukały miejsc, które osłonią je przed zimnem – najczęściej są to drzewa. Dodatkowo często spędzają czas bez ruchu – aby oszczędzać energię - ponieważ nie wiadomo, kiedy nadejdzie czas, gdy znów będzie okazja znaleźć coś do jedzenia.

Niektóre przed noclegami zbierają się w grupy, aby siedząc tuż koło siebie ogrzewać się nawzajem. Daje nam to szanse na dostrzeżenie dużej liczby osobników naraz. Sukcesowi w obserwacjach może sprzyjać także fakt, że zimą ptaki zazwyczaj sprawiają wrażenie większych. Nie jest to jednak wynikiem przedzimowego objadania się – ptak stroszy pióra, aby korzystać z ciepła chronionego przez zatrzymaną między skórą a krańcem piór warstwą powietrza - podobnie my grzejemy się w puchowej kurtce.

 

Dobra zachęta dla zimowych gości

Ptasia aktywność wzrasta jednak w trakcie poszukiwania pożywienia. Jak jednak pozyskać je, gdy cały świat przysypany jest śniegiem? Może w jakimś gościnnym ogrodzie znajdą się pozostałe na drzewach i krzewach owoce? Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma takiej naturalnej ptasiej stołówki – to świetny punkt obserwacyjny! Ponadto każdy z nas może osobiście zaprosić ptaki tuż pod swoje okno – przygotowując dla nich pożywne i świeże smakołyki w karmniku. A te bardziej nieśmiałe, które będą skradały się do źródła pokarmu wśród gałązek, również dostrzeżemy łatwiej, dzięki temu, że większość uśpionych zimą drzew pozbawionych jest liści.

Należy jednak pamiętać, że jest to także zadanie odpowiedzialne – jeśli rozpoczynamy dokarmianie należy kontynuować je do ustąpienia mrozów i śniegu. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie jest pożywienie i po krytycznych, mroźnych nocach właśnie tam lecą w pierwszej kolejności – jeśli nie znajdą pokarmu, może mieć to bardzo smutny efekt.

Wybierzmy dobre miejsce na karmnik – zaciszne, osłonięte od wiatru, uniemożliwiające dostęp drapieżnikom (np. kotom). Dobrze by w pobliżu znajdowały się krzewy, gdzie ptaki skryją się w razie zagrożenia. Najbardziej uniwersalnym ptasim poczęstunkiem jest słonecznik, dobrze sprawdzają się też różne kasze i zboża, sikory najłatwiej skusić świeżą i niesoloną słoninką.

 


 

Łabędź niemy – Ptak Zimy2013

Corocznie w ramach Zimowego Ptakoliczenia wybrany gatunek zyskuje szczególna uwagę obserwatorów jako Ptak Zimy. W 2013 roku będzie to łabędź niemy – często spotykany na niezamarzających koło miast jeziorach i rzekach.

 Zbiorniki wodne są popularnym miejscem dokarmiania ptaków. Warto jednak zwrócić uwagę, że poza zimą ptaki doskonale radzą sobie bez naszej pomocy. Dokarmianie w inne pory roku może im wręcz zaszkodzić. Szczególnie dotyczy to właśnie łabędzi – które są ptakami wędrownymi i powinny spędzać zimę w cieplejszych krajach. Zachęcone dokarmianiem zostają jednak w Polsce. Często mróz odstrasza dokarmiających i ptaki zostają same - głodne, dodatkowo narażone na przymarznięcie. Wyjątkowym przystosowaniem łabędzi jest umiejętność pozostawania dorosłych osobników bez pokarmu przez 4 tygodnie. Siedzą wtedy nieruchomo, by oszczędzać energię zgromadzoną w postaci grubej warstwy tłuszczu. Chleb nie wystarcza by uzupełniać ich siły, a dodatkowo może powodować choroby układu pokarmowego. Jeśli chcemy pomóc łabędziom – podawajmy im pokrojone warzywa i zboża. Pieczywo mogą zjadać kaczki – przygotujmy je jednak – niech będzie niezepsute i pokrojone w kostkę – łatwiejsze do zjadania i nie prowokujące do zużywających energię walk o duże kawałki.

Bądźmy przyjaciółmi ptaków – mądrze im pomagając i poznając je w czasie obserwacji przez cały rok!

Zakup nowości wydawniczych „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.