Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Pułtusk już po raz piąty włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorami imprezy byli: Starosta Pułtuski, Burmistrz Miasta Pułtusk i Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Tegoroczna edycja poświęcona została „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, noblisty, pisarza, którego Rok obecnie obchodzimy.

„Quo vadis”, dzieło życia Sienkiewicza, wielka epopeja chrześcijańska o potędze miłości i prześladowaniach pierwszych wyznawców Jezusa, ma wymiar uniwersalny. Mimo, że opublikowana równo 120 lat temu, wciąż cieszy się popularnością, niosąc ze sobą ponadczasowe przesłanie o sile wiary, aktualne zwłaszcza w czasie obecnego Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu naszej Ojczyzny.

W sobotnie popołudnie 3 września w pułtuskim amfiteatrze Domu Polonii zgromadzili się lektorzy oraz zainteresowani widzowie. Ponad 40 –tu  pułtuszczan i pułtuszczanek wcielających się w role m.in. Winicjusza, Ligii, Petroniusza, Nerona, Apostoła Piotra, Glaukusa, Pomponii, znakomicie czytało najbardziej porywające fragmenty powieści.

Wśród czytających znaleźli się m.in.: włodarze naszego miasta i powiatu, przedstawiciele rządu, duchowni, osoby reprezentujące instytucje i zakłady pracy, mieszkańcy naszego nadnarwiańskiego grodu.

Dzięki ich znakomitej interpretacji i nienagannej dykcji, zgromadzeni mogli przenieść się w odległe czasy za panowania okrutnego Nerona, by wzruszać się perypetiami miłości Ligii, przeżywać pożar Rzymu czy męczeństwo pierwszych chrześcijan, a amfiteatr Domu Polonii na chwilę zamienił się w rzymskie Koloseum.

A po ogrodach zamkowych przechadzali się Marek Winicjusz i Ligia, w których postaci wcielili się uczniowie Zespołu Szkół im J. Ruszkowskiego - Katarzyna Pakieła i Arkadiusz Żołyński.



Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Zakup nowości wydawniczych „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.