Spotkanie czwartkowe z panią Bożenną Kucharczyk

17 maja 2012 roku za sprawą pani Bożenny Kucharczyk słuchacze kolejnego spotkania literackiego w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. J. Lelewela, przenieśli się w zamierzchły XIX wiek, wprost do posiadłości ziemskiej państwa Rau w Kleszewie pod Pułtuskiem. Opowieść przeplatana była prezentacją slajdów, na których można było zobaczyć akty małżeństwa czy przepisywania ziemi podpisane przez rodzeństwo Rau i ich rodziców. Mogliśmy obejrzeć również zebrane skrupulatnie przez p. Kucharczyk zdjęcia rodzinne. Drugą familią, której losy były związane z Rauami, ale też z okolicami Pułtuska była rodzina Barańskich – mieli oni piękną willę w Gnojnie, nad Narwią. Z Barańskich właśnie pochodzi Jarosław Marek Rymkiewicz, znany pisarz i poeta, fragmenty jego wspomnień również przybliżały historię Pułtuska.

Arcyciekawe spotkanie zakończyło się głosami zachwytu i prośbą o jeszcze więcej historii pełnych smaczków, dotyczących Pułtuska.