Literacki Czwartek u Lelewela w 182 rocznicę powstania listopadowego

Kolejny Literacki Czwartek u Lelewela odbył się 29 listopada 2012 roku w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im J. Lelewela, dokładnie w 182 rocznicę powstania listopadowego.

Literacki Czwartek u Lelewela w 182 rocznicę powstania listopadowego

Kolejny Literacki Czwartek u Lelewela odbył się 29 listopada 2012 roku w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im J. Lelewela, dokładnie w 182 rocznicę powstania listopadowego.  Tym razem Anna Mitkowska i Lech Chybowski zaprosili pana profesora Piotra Roguskiego, emerytowanego profesora Uniwersytetu w Kolonii, długoletniego pracownika Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie wykładowcę Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Jego specjalizacja naukowa to historia literatury polskiej, komparatystyka oraz niemiecko - polskie i polsko - niemieckie związki kulturalne w XIX wieku. Tematem spotkania były badania nad poezją niemiecką, poświęconą polskim powstańcom listopadowym. Profesor Roguski opowiadał zebranym, że w 1831-1832 roku ok. 150 poetów z różnych landów niemieckich pisało wiersze ku czci powstańców i zrywu narodowego Polaków. Przedstawiane były też wiersze, zebrane w antologii Polenlieder oraz pieśni Warszawianka i Walecznych tysiąc…, która, jak się okazało, została napisana przez… niemieckiego autora. Spotkanie obfitowało w ciekawostki dostępne tylko badaczom literatury, dlatego wywołało aplauz u zebranych. To przyczyniło się do rozmów z Profesorem już po zakończeniu wieczoru i sprzedaży jego książek, o których  opowiadał : antologii „Polenlieder. Niemieckie wiersze o powstaniu listopadowym” i Słodkie imię wolności... Przejście Polaków przez Niemcy po upadku powstania listopadowego.

Kolejny Literacki Czwartek u Lelewela już w lutym! Gorąco zapraszamy!

 

Zakup nowości wydawniczych „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.