Wokabularz - promocja książki

Wokabularz - promocja książki

Promocja książki Wokabularz w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. J. Lelewela 11 grudnia 2012 r. o godzinie 11.00

„Wokabularz – elementarz językowy” to projekt, który ma na celu przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzy o języku polskim. Wydana przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna książka zapoznaje dzieci z kilkunastoma, wybranymi słowami, które coraz rzadziej występują w codziennym życiu. Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane. Ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i  gwarami. Zachęcać małych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.

Książka jest potrójnym debiutem – jest pierwszym wydawnictwem dla dzieci opublikowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna oraz pierwszą tego rodzaju publikacją dla autorki tekstu Magdaleny Skrzeczkowskiej oraz ilustratorki Karoliny Kotowskiej.

"Wokabularz" jest publikacją bezpłatną, dystrybuowaną głównie w wybranych przedszkolach na Mazowszu.

Magdalena Skrzeczkowska - studentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Autorka bajek, programów zajęć dla dzieci,  pomocy edukacyjnych i zabawek, ilustratorka. Współzałożycielka i koordynatorka centrum inicjatyw twórczych dla dzieci i młodzieży Pracownia na strychu (2005-2006). Przez dwa lata realizowała własny  program interdyscyplinarnych spotkań twórczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W latach 2006-2007 publikowała na łamach miesięcznika Rodzice . Konsultantka merytoryczna, redaktorka i ilustratorka internetowego portalu dla dzieci zrealizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kula.gov.pl (2009-2010).

Karolina Kotowska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierunek – grafika, specjalizacja – projektowanie książki. Studiowała grafikę na ASP również w Łodzi i w Krakowie. Obecnie studiuje wzornictwo w School of Form w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie plakatów, książek i innych druków oraz ilustracją. Laureatka kilku konkursów (m.in. Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu; międzynarodowego konkursu dla młodych grafików organizowanego przez firmę Adobe;  ogólnopolskiego konkursu Muzeum Plakatu w Wilanowie promującego bezpieczeństwo na drodze; ogólnopolskiego konkursu „Książka dobrze zaprojektowana” w Katowicach; fotograficznego organizowanego przez Teatr Nowy w Warszawie). Na ostatnim Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie można było zobaczyć jej pracę. Projektowała m.in dla: Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Centrum Komunikacji Społecznej m.st Warszawy, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, Polskiej Akcji Humanitarnej, Czarodziejskiej Kury, Wydawnictwa Krytyki Politycznej, Magazynu Piana, Zwykłego Życia, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, kina LAB w Warszawie, Pracowni Duży Pokój, zespołu Hellow Dog, Fundacji Nowoczesna Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, kilku warszawskich kawiarni i wielu innych. Ostatnio robiła ilustracje (jako jedna z 25 autorów zaproszonych do projektu) "Elementarza dizajnu" dla dzieci, który zostanie wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry, a premiera odbędzie się w ramach festiwalu Łódź Design we wrześniu.

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury.  Powstało w 2006 roku w Warszawie z inicjatywy studentów i absolwentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Obszarem naszych zainteresowań jest zarówno tradycyjna kultura ludowa, jak i współczesność np. procesy emancypacyjne,  czy problemy grup mniejszościowych. Do celów Stowarzyszenia należą m.in. budowanie postaw otwartości i tolerancji, rozumienia własnej kultury, przełamywania stereotypów, umiejętności odczytywania kodów kulturowych i posługiwania się nimi, wspieranie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, czy promocja etnologii jako nauki.  Pracownia Etnograficzna realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Razem z trzema innymi organizacjami współtworzymy otwarte miejsce na kulturę w Warszawie - Pracownię Duży Pokój.

www.etnograficzna.pl

www.duzypokoj.org

Projekt Wokabularz - elementarz językowy, realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.