Uroczystość podsumowania projektu „Zatrzymać czas… znaczniki tożsamości Ziemi Pułtuskiej”

W Czytelni Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela 18 listopada 2015 roku odbyła się uroczystość podsumowania projektu „Zatrzymać czas… znaczniki tożsamości Ziemi Pułtuskiej” zrealizowanego dzięki dofinasowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2015”. Pułtuska Biblioteka znalazła się wśród 200 beneficjentów z 1700 składających wnioski. Motywem przewodnim projektu było przybliżenie młodzieży wydarzeń II wojny światowej i okresu powojennego na ziemi pułtuskiej, budowanie tożsamości lokalnej oraz zainteresowanie uczniów dziedzictwem kulturowym i przeszłością regionu. Patronat honorowy nad projektem objęli:

Pan Jan Zalewski-Starosta Pułtuski,

Pan Krzysztof Nuszkiewicz –Burmistrz Miasta Pułtusk

Pan dr Radosław Lolo-Prezes Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego

Pan dr Krzysztof Wiśniewski-Kierownik Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Pułtusku.

Podczas uroczystości nastąpiło również uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Dawno, dawno temu… opowieści moich dziadków”. Konkurs adresowany był do uczniów klas V-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów powiatu pułtuskiego. Zadaniem uczestników konkursu było spisanie wspomnień osób będących świadkami wydarzeń II wojny światowej i lat powojennych. Na konkurs wpłynęły prace wykonane pod kierunkiem 18 nauczycieli z 17 szkół.

Komisja konkursowa  obradowała dnia 6 listopada b.r. w składzie:

dr Radosław Lolo - przewodniczący

Bożena Potyraj

Anna Krystoszyk

Bożenna Kucharczyk

Piotr Karkowski.

Przewodniczący jury, dr Radosław Lolo, podczas uroczystości odczytał protokół komisji konkursowej, która przyznała 6 nagród głównych i 10 wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych. Wielokrotnie podkreślał wartość historyczna zawartą w pracach oraz fakt, że spisane relacje zostaną włączone do zbiorów regionalnych Biblioteki i dostępne dla wszystkich odbiorców.

Lista osób nagrodzonych – kategoria szkoły podstawowe

I nagroda –Matylda Łada – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

II nagroda - Jakub Wilga – Szkoła Filialna im. Janusza Korczaka w Zambskach Kościelnych

III nagroda- Magdalena Gnatowska – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Przewodowie Poduchownym