Spotkanie z Jovanem Zivlakiem

Spotkanie z Jovanem Zivlakiem, serbskim poetą, odbyło się w listopadowy wieczór  w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej. Autorowi towarzyszyli: poetka i krytyk literacki  Adriana Szymańska, tłumacz poezji serbskiej Grzegorz Łatuszyński oraz wydawca wierszy Zivlaka – Maryla Siwkowska-Łatuszyńska. Jak mówił tłumacz „poezja Jovana Zivlaka dzieje się głównie w języku i słowie, a to znaczy, że nie tyle realna rzeczywistość, co rzeczywistość językowa jest inspiracją i obszarem, w którym buduje on swój świat poetycki niejako autonomiczny wobec świata zewnętrznego”.

Uczestnicy spotkania mogli odczuć magię słów poety wsłuchując się w wiersze Zivlaka w jego własnej  interpretacji. Wiersze w tłumaczeniu na język polski odczytał student filologii polskiej Tomasz Wota. Podsumowanie krytyczno - literackie o znaczeniu poezji Zivlaka i roli w literaturze światowej wygłosiła Adriana Szymańska, zaś o meandrach trudnego zawodu tłumacza wierszy, opowiadał Grzegorz Łatuszyński.