Kierunek Kultura 2012

W Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela w dniach 19-20 listopada 2012 roku w godzinach od 1500 do 1800 odbyły się warsztaty w ramach projektu Kierunek kultura organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Wzięło w nich udział około dwudziestu przedstawicieli instytucji działających w sferze kultury w Pułtusku: Pułtuskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego, Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki, Gminnego Centrum Informacji oraz miejscowej prasy: Tygodnika Pułtuskiego i Pułtuskiej Gazety Powiatowej. Warsztaty prowadzone były przez Magdalenę Różycką i dwóch animatorów i menedżerów kultury: Marka Sztarka i Józefa Szkandera. Rozpoczęły się od krótkiego przedstawienia się trenerów i uczestników nawzajem. Następnie przystąpiono do pracy warsztatowej. Poprzez wykorzystanie aktywnych metod pracy uczestnicy udzielili odpowiedzi na pytania: „czemu służy kultura?” ,  „dlaczego ludzie pracują w kulturze?” oraz  „co można zmienić w sferze działalności kultury w Pułtusku?”. Następnie stworzyliśmy mapę imprez kulturalnych występujących w Pułtusku oraz podzieliliśmy je na trzy grupy wiekowe które, biorą najczęściej w nich udział.

Drugiego dnia warsztatów trenerzy przedstawili nam dwie metody pracy animacyjnej:

1. Skąd jesteśmy? - metoda  aktywizacji i inspiracja zachowań twórczych - autorstwa Józefa Szkandery oraz

2. Nowa kultura – metoda interwencji społecznej w zaburzony ład przestrzenny przy pomocy wydarzenia artystycznego  - autorstwa Marka Sztarka.

Warsztaty dostarczyły nam inspiracji do działań animacyjnych, dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń.