Wokabularz

We wtorek 11 grudnia Pułtuską Bibliotekę Publiczną odwiedziła grupa dzieci z przedszkola nr 4 w Pułtusku.

Wokabularz
We wtorek 11 grudnia Pułtuską Bibliotekę Publiczną odwiedziła grupa dzieci z przedszkola nr 4 w Pułtusku. W ten zimowy dzień dzieci przyszły zapoznać się z „Wokabularzem” – elementarzem językowym, który ma na celu przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzy o języku polskim. Fragmenty książki o przygodach Zosi i Maurycego odczytała Natalia Jabłońska, koordynatorka programu, pracownik  Muzeum Etnograficznego.
 

„Wokabularz” zawiera  wybrane  słowa, które coraz rzadziej występują w codziennym życiu, takie, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami czy też odeszły w niepamięć. Publikacja ma na celu rozbudzanie u dzieci zainteresowań historią, aktualnymi dialektami i gwarami. Ma też zachęcać małych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów oraz do samodzielnych poszukiwań językowych. Książka jest pierwszym wydawnictwem dla dzieci opublikowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna oraz pierwszą tego rodzaju publikacją  autorki tekstu Magdaleny Skrzeczkowskiej i ilustratorki Karoliny Kotowskiej.

 

 „Wokabularz” jest publikacją bezpłatną, w wersji drukowanej dystrybuowaną głównie w wybranych przedszkolach na Mazowszu. Więcej informacji na stronie http://etnograficzna.pl/?page_id=628 .

Zakup nowości wydawniczych „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.